Bazylika Świętego Apolinarego w Classe

Święty Apolinary – patron Rawenny, założyciel wspólnoty chrześcijańskiej i pierwszy legendarny biskup tego miasta. Pochodził z Antiochii, a do Rawenny został posłany przez Świętego Piotra, którego był uczniem. Tam zginął śmiercią męczeńską z rąk pogan, szerząc wiarę chrześcijańską. Jest uważany za świętego Kościoła katolickiego, prawosławnego i ormiańskiego. W ikonografii święty przedstawiany jest najczęściej z długą, siwą brodą, ubrany w jasne szaty biskupie z zamkniętą Ewangelią w dłoniach.

Bazylika Sant’Apollinare in Classe znajduje się w odległości pięciu kilometrów od Rawenny. Z Rawenny bardzo łatwo do niej dojechać autobusem, lub po prostu dojść piechotą. Ja wybrałam się na spacer dróżką prowadzącą wśród rozległych pól, porośniętych uprawami słonecznika, wzdłuż drogi łączącej Rawennę z Classe. W Rawennie droga jest bardzo dobrze oznaczona, a poza miastem prowadzi cały czas prosto, więc nie ma problemu, aby tam trafić. Po godzinnym spacerze można podziwiać jeden z najcenniejszych zabytków sztuki wczesnochrześcijańskiej (bizantyjskiej), który w 1996 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.Bazylika Sant’Apollinare in Classe została wybudowana nad grobem świętego Apolinarego w VI wieku. Budowę kościoła ufundował grecki bankier Iulianus Argentarius, a konsekrował biskup Maksymilian. W IX wieku relikwie świętego Apolinarego przeniesiono do Bazyliki Sant’Apollinare Nuovo w Rawennie. Również w Rzymie znajduje się bazylika pod wezwaniem świętego, gdzie przechowywana jest jego ręka.
Mozaiki w bazylice prezentują bogatą ikonografię. Największa na sklepieniu apsydy przedstawia krzyż z głową Chrystusa na przecięciu ramion, na tle nieba. Trzy owieczki uosabiają Piotra, Jana i Jakuba, uczestniczących w Przemienieniu Pańskim na górze Tabor. Powyżej, spomiędzy chmur widać wyciągniętą rękę Boga, a po bokach stoją Mojżesz i Eliasz. Poniżej znajduje się święty Apolinary. Po jego lewej i prawej stronie stoją owieczki, po sześć z każdej strony. Symbolizują one dwunastu apostołów. Mozaika na łuku także przedstawia owieczki, ale wychodzące z Jerozolimy i Betlejem. W szczycie łuku ukazano Chrystusa oraz symbole ewangelistów, a u dołu archaniołów: Michała i Gabriela. Między oknami apsydy stoją biskupi: Ursycyn, Ursus, Sewer i Eklezjusz.

Wzdłuż ścian ustawiono pochodzące z różnych wieków sarkofagi.


Możliwość komentowania jest wyłączona.