Akwarium w Sztokholmie

Sztokholmskie Akwarium, a dokładnie Muzeum Wody (Aquaria Vattenmuseum) położone jest na wyspie Djurgarden. Nie jest one zbyt wielkie, więc zwiedzanie zajmuje niewiele czasu. Szczególnie warte obejrzenia może okazać się w okresie zimowym, gdy na dworze jest zimno, a w środku budynku panują temperatury niczym w tropikalnej dżungli. Zwiedzanie muzeum zaczyna się i kończy w tropikalnym lesie deszczowym, gdzie temperatura wynosi prawie trzydzieści stopni i odczuwa się wysoką wilgotność powietrza. Przechodząc przez dżunglę znajdujemy się w samym środku burzy i słyszymy odgłosy padającego ulewnie deszczu. W pomieszczeniu zainstalowano urządzenia imitujące pory dnia: dzień i noc.

Następnie wchodzimy do sali z wielkim akwarium, gdzie pływają różne gatunki ryb, począwszy od tych żyjących w przybrzeżnych strefach mórz, do mieszkańców głębin oceanicznych. Szczególnie efektownie prezentowały się rekiny i płaszczki. Obok wielkiego akwarium, znajdują się mniejsze, w których spotkać można małże, krewetki, rozgwiazdy, strzykwy (zwane potocznie ogórkami morskimi).
Wśród ryb wypatrzyłam błazenka, czyli popularnego Nemo z filmu „Gdzie jest Nemo?”. Nigdy wcześniej w żadnym oceanarium nie udało mi się wykonać ładnej fotografii tej rybki. Zrobiłam mu więc całą serię zdjęć, ale tym razem podobnie jak wiele razy przedtem wszystkie wyszły nieostro.

Druga część akwarium poświęcona jest zwierzętom zamieszkującym chłodne wody mórz wokół Półwyspu Skandynawskiego. Możemy zobaczyć przede wszystkich imponujące hodowle pstrągów. Zapoznać można się także z narzędziami jakimi posługiwali się kiedyś rybacy łowiący ryby.

Trzecia część akwarium to królestwo konika morskiego, który swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu kształtowi głowy, przypominającemu głowę konia. Jakież było moje zdziwienie, gdy przeczytałam że koniki morskie to … gatunek ryb. Koniki morskie są bardzo kolorowe, występują w różnych barwach i odcieniach . Posiadają umiejętność zmiany barwy swojego ciała w zależności od warunków środowiska, w którym żyją.  Charakteryzują się biernym sposobem odżywiania: stoją nieruchomo i czekają na swoje ofiary, które nieświadome zagrożenia do nich podpływają. Niezwykły jest też sposób rozmnażania się tych stworzeń. Samica składa jaja w obrębie jamy brzusznej samca, gdzie następuje ich zapłodnienie i rozwój. Dalej cała odpowiedzialność za przyjście na świat maleństw spoczywa na samcu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.