Zamek Królewski w Sztokholmie

Położony na Starym Mieście w Sztokholmie Zamek Królewski (Kungliga Slottet) jest oficjalną rezydencją króla Szwecji. Zamek został zbudowany na miejscu nieistniejącej dzisiaj twierdzy Trzy Korony (Tre Kronor), która uległa zniszczeniu w wyniku pożaru w XVII wieku. Obecnie zamek jest miejscem pracy króla i pełni funkcje reprezentacyjne. Część pomieszczeń udostępniono do zwiedzania turystom. W ramach jednego biletu wstępu można zwiedzić Apartamenty Królewskie, Muzeum Trzech Koron i Muzeum Starożytności Gustawa III.

Szczególnie okazale prezentują się Apartamenty Królewskie, w których znajdują się bogate kolekcje starych mebli, gobelinów i portretów. Zgromadzono tu także zbiór medali oraz herbów sławnych osób składających oficjalne wizyty. Ze względu na użytkowanie pomieszczeń zamkowych przez rodzinę królewską wewnątrz zamku nie można wykonywać fotografii.

W muzeum Trzech Koron udokumentowano dzieje zamku, poprzez prezentację przedmiotów, ocalałych z pożaru dawnego zamku Tre Kronor. W znajdujących się w piwnicy pomieszczeniach muzeum można poczuć ducha dawnych czasów.

Z kolei Muzeum Starożytności Gustawa III, należące do jednego z najstarszych na świecie, zawiera kolekcję rzymskich rzeźb, które zostały zakupione przez króla Gustawa III podczas jego podróży do Włoch.

Zamek Królewski oferuje także dużo atrakcji na zewnątrz. Można pospacerować po wewnętrznym i zewnętrznym dziedzińcu, popatrzeć na zmianę warty i parady Gwardii Królewskiej, w których bierze udział orkiestra wojskowa.

Służbę wartowniczą pełnią żołnierze Gwardii Królewskiej. Są to specjalne jednostki Szwedzkich Sił Zbrojnych. Stanowią one zarówno ochronę pałacu królewskiego, jak i samego króla. W skład Gwardii Królewskiej wchodzą przedstawiciele różnych formacji sił zbrojnych. W Gwardii Królewskiej służą nie tylko mężczyźni, ale także kobiety.

Możliwość komentowania jest wyłączona.