Narodowe Muzeum Gospodarki w Sztokholmie

Narodowe Muzeum Gospodarki w Sztokholmie (Sveriges Ekonomiska Museum) i mieszczący się w nim Królewski Gabinet Monet (Kungliga Myntkabinettet) zlokalizowane są naprzeciwko Zamku Królewskiego w Sztokholmie. Do wstąpienia do muzeum zachęcił mnie przede wszystkim brak opłat za bilety wstępu w sezonie turystycznym. Tematyka ekonomiczna i finansowa z pozoru może wydawać się niezbyt interesująca, ale muszę przyznać, ze muzeum zaskoczyło mnie w bardzo pozytywny sposób. Zbiory muzeum zgromadzono na trzech piętrach, więc na zwiedzanie trzeba poświęcić trochę czasu.

W Królewskim Gabinecie Monet przedstawiono historię finansów i finansistów od XVII wieku do czasów obecnych. Można prześledzić historię rozwoju bankowości od momentu powstania pierwszych banków, historię handlu z zagranicą, czterysta lat budżetu państwa i podatków oraz rynek kredytów. Warto w tym miejscu dodać, że Narodowy Bank Szwecji jest najstarszym na świecie bankiem centralnym.

„Pieniądze świata” to tytuł pierwszej wystawy, na którą natrafiamy po wejściu do środka muzeum. Można tu zobaczyć najstarsze starożytne monety: od greckich i rzymskich, przez średniowieczne francuskie, brytyjskie, florenckie, weneckie, pieniądze z czasów kolonialnych, po te bliższe czasom współczesnym.

 

Kolejna wystawa poświęcona jest walutom europejskim jak głosi tytuł wystawy „Od starożytnej drachmy po euro XXI wieku”. Imponującą część tej kolekcji stanowią niemieckie banknoty z czasów okupacji.

Oddzielna wystawa „Szwedzkie monety” poświęcona jest walutom Szwecji. Najstarsze szwedzkie monety mają ponad 1000 lat. W centralnej części każdej monety umieszczono wizerunek króla, począwszy od króla Olofa Skötkonunga po Karola XVI Gustawa.

Na ostatnim piętrze znajduje się okazała kolekcja nosząca tytuł „Sztuka medali”, poświęcona właśnie medalom. Pierwsze medale na świecie pojawiły się we Włoszech w XV wieku. Sto lat później znane były już w Szwecji. Głównym elementem kolekcji są najstarsze medale, które upamiętniały ważne wydarzenia w życiu kraju. Kolekcja medali w muzeum jest bardzo imponująca i nie mniej ciekawa niż prezentowana wcześniej kolekcja monet.

Bardzo interesująca była także wystawa poświęcona oszczędzaniu. Przedstawiała ona rozwój sposobów oszczędzania począwszy od tych „domowych”, czyli trzymania pieniędzy w przysłowiowej skarpecie, po oszczędzanie w banku. Zaprezentowane zostały różnorodne dokumenty bankowe (w tym stare księgi bankowe), plakaty zachęcające do oszczędzania i ciekawa kolekcja skarbonek.

Zwiedzanie zakończyłam na wystawie skierowanej do dzieci i ich rodziców. Trudna tematyka finansów pokazana jest tutaj z przymrużeniem oka.

Możliwość komentowania jest wyłączona.