Mandryle w oliwskim ZOO

Mandryle to największe po gorylach, szympansach i orangutanach małpy na świecie. Żyją w tropikalnych lasach Afryki Zachodniej (Kamerun, Gabon, Gwinea Równikowa, Kongo).

Tworzą duże grupy rodzinne (nawet do 40 osobników), którym przewodzi dominujący samiec.

Terytorium grupy jest oznakowane wydzielinami gruczołów i bronione przed innymi grupami. Samiec mandryla grożąc rywalowi otwiera pysk i pokazuje zęby, które mają ponad sześć centymetrów długości.

Mandryle są wszystkożerne. Żywią się owocami, liśćmi, korzeniami, nasionami, grzybami. Nie pogardzą też drobnymi zwierzętami, głównie owadami.

Dojrzałość płciową osiągają dość późno: w wieku 4 – 8 lat. Raz na dwa lata samica rodzi jedno młode. W naturze mandryle dożywają dwudziestu lat, a w ZOO ponad czterdziestu pięciu.

Cechą charakterystyczną mandryli jest ich niebiesko – czerwono – fioletowe ubarwienie na twarzy i pośladkach. Dotyczy to szczególnie samców , które osiągnęły dojrzałość płciową.


Mandryle w oliwskim ZOO obserwowałam przez kilkanaście minut przez szybę, która niestety nie była zbyt czysta, stąd słaba jakość zdjęć. Tylko przywódca stada wykazywał zainteresowanie ludźmi zatrzymującymi się przy klatce i trochę się złościł. Pozostałe małpy zajęte były swoimi codziennymi czynnościami: poszukiwaniem jedzenia, czyszczeniem futer, zabawą, czy zabiegami leczniczymi (małpka z ostatniego zdjęcia próbowała wyciągnąć z nogi drzazgę, która utkwiła w jej stopie).Możliwość komentowania jest wyłączona.