Labirynt świętego Wawrzyńca – hiszpański El Escorial

Wpisany na Światową listę dziedzictwa UNESCO Eskurial (El Escorial) – monumentalny budynek łączący w sobie jednocześnie pałac i klasztor ma ponad 16 kilometrów korytarzy, 100 klatek schodowych, 2500 okien i 1250 drzwi. Znajduje się w odległości 45 kilometrów od Madrytu w miejscowości San Lorenzo de El Escorial u podgórza gór Guadarrama. Jest to doskonałe miejsce na jednodniową wycieczkę z Madrytu. Dojechać do niego można pociągiem podmiejskim jadącym w kierunku Ávili.


Kompleks pałacowo – klasztorny został wybudowany w XVI wieku na polecenie ultrakatolickiego króla Filipa II Habsburga. Miał służyć jako siedziba, ale również miejsce pochówku królów Hiszpanii. Klasztor z kolei powstał jako ośrodek naukowy i centrum kontrreformacji.

Klasztorowi i całemu miastu patronuje święty Wawrzyniec (San Lorenzo). Filip II wybudował klasztor w podziękowaniu za zwycięstwo, które odniósł w bitwie nad wojskami francuskimi. Podczas walk zniszczeniu uległ stary, mały kościółek istniejący wcześniej. Król postanowił odbudować świątynię, przypisując świętemu pomoc w zwycięstwie (bitwa bowiem miała miejsce w dzień świętego Wawrzyńca).

Pałac sprawia wrażenie surowego i niedostępnego, szczególnie zimą, gdy nie ma liści na drzewach, a jego prosta renesansowa bryła wykonana z granitu zlewa się z kolorami ziemi i szarymi, bezlistnymi pniami drzew.

W środku jednak tak posępnie nie jest, ponieważ następcy Filipa II zgromadzili imponującą kolekcję obrazów malarstwa europejskiego. W Nowym Muzeum można oglądać dzieła wybitnych artystów: Tycjana, El Greca, Diego Velazqueza, Antona van Dycka, Albrechta Dürera, Rogiera van der Weydena, czy Jusepe de Rivery. Zobaczyć tutaj można słynny obraz El Greca „Męczeństwo świętego Maurycego”.

Na uwagę zasługuje także wspaniała kolekcja gobelinów i piękne kolorowe freski namalowane w Sali Bitew. Zwiedzić można również komnaty królewskie. Pokoje Filipa II Habsburga mają spartański wystrój, w odróżnieniu od ociekających przepychem apartamentów Burbonów. Niestety wewnątrz pałacu nie można robić zdjęć.

W części pałacu, w której mieści się Muzeum Architektury zgromadzono plany architektoniczne, eksponaty dokumentujące powstawanie pałacu i ówczesną sztukę inżynierską.

Tuż nad wejściem do pałacu usytuowana jest biblioteka, licząca ponad czterdzieści tysięcy pozycji, w tym prywatne zbiory Filipa II. Zgromadzono tu bezcenne księgi i tysiące manuskryptów . Wnętrze biblioteki ozdobione jest pięknymi freskami.

Najważniejszym miejscem w Escorialu jest Bazylika Świętego Wawrzyńca (Basílica de San Lorenzo) – wzorowana na bazylice świętego Piotra w Rzymie z pięknymi ołtarzami i podziemnym mauzoleum.

To właśnie w podziemnym mauzoleum w Panteonie Królów (Panteón de Reyes) znajdują się zdobione złotem marmurowe grobowce prawie wszystkich królów Hiszpanii (i królewskich małżonek), którzy panowali po wybudowaniu Escorialu. Tylko dwóch władców Hiszpanii pochowano poza Escorialem.

Z kolei w Panteonie Książąt (Panteón de Infantes) pochowani są książęta, księżniczki i królowe, które nie były matkami królów Hiszpanii. Szczególnie poruszający jest widok nagrobka królewskich dzieci, które zmarły w dzieciństwie lub wieku niemowlęcym. Wszystkie pochowane są w jednym dużym, okrągłym grobowcu, wykonanym z białego marmuru z bogatymi zdobieniami.

3 Komentarze

  1. Ciekawostka: El Escorial widziany z góry ma kształt kraty. Odnosi się to ponoć do męczeńskiej śmierci św. Wawrzyńca, który zginął na rozżarzonych kratach. Hiszpanie zadbali o każdy szczegół.

  2. Coż za wspaniałe miejsce. Zdjęcia oddają całą duszę tego miejsca. Jestem pod ogromnym wrażeniem. W Hiszpani nigdy nie byłam i bardzo mi się marzy taka wyprawa.